Egyháztörténet evangélikus családok részére
Gyakran idézzük egyetértéssel a közhelyszámba menő ókori bölcsességet, a latin közmondást: Historia est magistra vitae – A történelem az élet tanítómestere. A Szetírás üzenetére figyelve meggyőződéssel valljuk, hogy a történelem menetét nem ábrázolhatjuk egy önmagában visszatérő vonallal, hiszen a teremtéstől kezdve a múló idő egyre közelebb viszi az egész kozmoszt és benne az emberiség életét is a történelem céljához, Jézus Krisztus visszajöveteléhez. Mégis igaz, hogy a régvolt korokról szóló híradások, az előttünk évezredekkel vagy csak évszázadokkal élt generációk életéről szóló tudósítások soha nincsenek tanulság nélkül. A nem vagy nem jól megismert múlt újra megélésének veszedelmére is figyelmeztetnek sokan. Például a spanyol származású amerikai filozófus, George Santayana (1863–1952) ezt mondja: „Akik nem emlékeznek a múltra, arra ítéltetnek, hogy újra átéljék azt.” Fájdalmas tapasztalatok egész sora mutatja, hogy az emberiség sokszor nem bizonyult Historia tanárnő értelmes tanítványának.
De hogy tekintsünk az egyháztörténetre? Arra nézve is megáll az ókori bölcsesség? Bizonyos értelemben igen! Másrészt az egyháztörténet mégis más, mert benne Isten földön küzdő népének történetével ismerkedhetünk meg. És ebben lényegében az evangéliumnak, Isten üdvözítő szeretetének sorsa tárul fel előttünk. Amit Pál apostol Róm 15,4-ben ír, minden bizonnyal az egyháztörténetre is alkalmazható: Mert amit korábban megírtak, a mi tanításunkra írták meg, hogy az Írásokból türelmet és vigasztalást merítve reménykedjünk.
Éppen három évvel ezelőtt ígértem a Krisztus népének élete című egyházismeret-tankönyv ajánlásában, hogy az azzal elindult tankönyvsorozatban majd az egyháztörténet következik. Íme, itt van! Szeretettel ajánlom hitoktatóink és tanítványaink figyelmébe Tubán József csornai lelkészünknek ezt a munkáját is, abban a reménységben, hogy az egyháztörténet olyan példatár lesz mindnyájunk számára, amelyből nemcsak okulhatunk, de vigasztalást merítve megerősödünk az üdvösség reménységében is.
Ittzés János püspök